Zaręczyny

Oświadczenie i przyjęcie zaręczynowe

    Oświadczyny, to dawna romantyczna tradycja. Jest to "wzajemne przyrzeczenie zawarcia małżeństwa składane sobie przez narzeczonych, połączone często z zamianą pierścionków lub darowaniem pierścionka narzeczonej; uroczystość, przyjęcie z tej okazji" Słownik Języka Polskiego (PWN, Warszawa 1982).

     Często mężczyzna oświadcza się kobiecie podczas uroczystej kolacji przy świecach, którą sam powinien przygotować lub też w porządnej restauracji czy też innym romantycznym miejscu. Oczywiście mężczyzna powinien pamiętać o odpowiednim stroju (garnitur), pierścionku oraz kwiatach. Oświadczyny powinny brzmieć poważnie i uroczyście, warto więc rozważyć klęknięcie przed przyszłą panną młodą -ona to zapamięta. W przypadku wpadki przy zaręczynach, kobieta może to wypominać bardzo, bardzo długo. Mężczyzno - pamiętaj!!! Przygotuj się odpowiednio. Należy pamiętać, że nie jest to czas na żarty. Przyszła panna młoda jak i jej rodzice, oczekują w tym momencie oficjalnej deklaracji.

     Kolejnym etapem, powinny być oficjalne zaręczyny u rodziców przyszłej panny młodej. Jeżeli kawaler oświadczył się pannie, to panna powinna poinformować o tym swoich rodziców, wówczas oni przygotowują spotkanie. Spotkanie takie - przyjęcie zaręczynowe, jest to zwykle kameralna uroczystość, obiad lub kolacja w domu rodziców panny młodej(najczęściej) lub teściów. W spotkaniu takim oprócz rodziców i przyszłych państwa młodych uczestniczyć może również najbliższa rodzina. Podczas tej uroczystości przyszły pan młody powinien wręczyć (oficjalnie) wybrance pierścionek zaręczynowy i włożyć go na trzeci lub czwarty palec lewej lub prawej ręki. Po zaręczynach czas na alkohol, najczęściej szampan, który powinien ze sobą przynieść kawaler. Warto się jednak zorientować, z jakiego alkoholu zadowolony byłby przyszły teść. Nie zapomnij również dać kwiatów mamie swojej wybranki.

     Podczas takiego spotkania rodziny się poznają, zawiązują się więzi. Jest to nie tylko uroczyście, ale również praktyczne, gdyż umożliwia poruszenie wielu kwestii, które trzeba uzgodnić w okresie narzeczeństwa (termin ślubu, organizacja ślubu i jego finansowanie, miejsce zamieszkania młodych itp.)
    Nie ma obowiązujących formułek podczas zaręczyn, ale przykładowo:

"Kochani rodzice (imię kobiety). Od dłuższego czasu (lub np. 2 lat) spotykam się z Państwa córką. Bardzo ją kocham, ona mnie też, jest nam ze sobą dobrze, dlatego też postanowiliśmy się pobrać. Proszę więc o rękę ......".