Zaproszenia

    Obecnie na rynku jest dostępna ogromna ilość, najróżniejszych wzorów zaproszeń. Warto się jednak zastanowić, czy nie wykonać samemu zaproszeń.

Zaproszenia powinny zawierać:

- informacje kto zaprasza i na jaką uroczystość. Jeżeli chcemy zaprosić kogoś tylko na ślub, to wówczas stosujemy zawiadomienie, jeżeli na ślub i wesele, to zaproszenie,

- informację kogo zapraszamy: powinny być wypisane imiona i nazwiska osób zaproszonych. Jeżeli nie mamy możliwości ustalenia, z kim dany gość przyjdzie, to wówczas można wpisać "z osobą towarzyszącą". Jeżeli zapraszamy kogoś z dziećmi, to lepiej jest wpisać na zaproszeniach pełne ich imiona, a nie "z dziećmi",

- data, godzina i miejsce ślubu oraz przyjęcia weselnego. Data np.10.08.2005 powinna być napisana 10 sierpnia 2015 roku (a nie 10 sierpień 2015 roku),

- można również dopisać prośbę o potwierdzenie przybycia np. prosimy o potwierdzenie przybycia na uroczystość do dnia xxxx, ze względu na np. konieczność rezerwacji w lokalu. Można również dopisać nr telefonu, pod którym oczekujemy potwierdzeń.

   Czasami można na zaproszeniach spotkać się ze skrótem R.S.V.P. (skrót z języka francuskiego) co jest równoznaczne z prośbą o potwierdzenie przybycia.

   Z informacji od młodych par jasno wynika, że trzeba samemu dzwonić do ludzi i potwierdzać. Znamy sytuacje, gdy Państwo młodzi zaprosili 160 osób, odmówiło im 10, więc zamówili w lokalu 150 miejsc. W ostatnim tygodniu sami zaczeli potwierdzać u przyszłych gości i odmówiło im 30 osób. Gdyby nie zmniejszyli liczby zamówionych miejsc w lokalu musieliby zapłacić (około 6000 zł) za te osoby. Sami więc najlepiej dopilnujcie sobie i potwierdzajcie.

   Zapraszać powinno się osobiście, w szczególności rodziców chrzestnych i członków najbliższej rodziny. Jeżeli nie jest to możliwe (np.duża odległość) to wówczas wysyłamy zaproszenie pocztą. Minimalny okres to 4 tygodnie przed ślubem. Jeżeli wręczamy zaproszenie osobiście, to nie wolno zaklejać koperty, a zaproszenie powinno się włożyć tak, aby wyciągając je z koperty było widać pierwszą stronę (otwierając kopertę zobaczymy stronę pierwszą).

   Jeżeli zdecydujecie się kupić zaproszenia, to warto kupić ich więcej - zawsze można się pomylić przy ich wypisywaniu.

   Bardzo ładnie wyglądają zaproszenia, etykiety na alkohol oraz winietki na stół w takim samym wzornictwie, warto więc zamawiać lub kupować je razem.