Savoir vivre i obyczaje

Savoir vivre i obyczaje

   Zwyczaje i savoir vivre podczas zaręczyn są omówione w "zaręczyny" (dział przydatne).

  W dzień ślubu Pan młody wraz ze swoimi rodzicami przyjeżdza po narzeczoną. Powinni tam również przyjechać świadkowie. W domu rodziców Panny młodej odbywa się błogosławieństwo - najpierw rodzice Panny młodej a następnie Pana młodego. Dawniej rodzice unosili ręce nad klęczącymi dziećmi i przykładowo mówili:

"Jako ojciec daje wam błogosławieństwo moje i proszę też Pana Jezusa Chrystusa oraz Matkę Naszą Przenajświętszą o wszelką łaskę dla Was. Niech tak się z woli Pana Boga stanie."

Następnie wspólnie jadą do Urzędu Stanu Cywilnego lub kościoła.

Po przyjechaniu pod kościół wraz ze świadkami należy się udać do zakrystii, celem dostarczenia karteczek o odbytej spowiedzi oraz obrączek.

Do kościoła wchodzą goście, dopiero na końcu Młoda para. Po prawej stronie kościoła powinni usiąść goście zaproszeni ze strony Panny młodej, po lewej - Pana młodego. W pierwszych ławkach zasiadają zazwyczaj rodzice i najbliżsi krewni.

W przeszłości Panna młoda była prowadzona do ołtarza przez swojego ojca, Pan młody przez swoją matkę. Tak najczęściej obecnie jest w Stanach Zjednoczonych. U nas, najczęściej kawaler prowadzi pannę do ołtarza, za nimi idą świadkowie (lub też czekają oni na P.młodych pod ołtarzem). Kawaler jest zawsze po lewej stronie Panny młodej.

Po ceremonii ślubnej, nowożeńcy idą najczęściej pomodlić się pod obraz Matki Boskiej oraz złożyć tam bukiet (lub drugi, dodatkowy bukiet). Następnie wracają pod ołtarz, skąd dostojnym krokiem przy dźwiękach marszu Mendelsona lub Ave Maria wychodzą nawą główną z kościoła, za nimi świadkowie a dopiero później goście. Nie wolno wychodzić przed Parą Młodą na nawę główną, nie wygląda to elegancko, a zostanie uwiecznione na filmie oraz zdjęciach.

Przy wyjściu z kościoła (czasem dopiero po życzeniach) Państwo młodzi są obrzucani ryżem, pszenicą oraz drobnymi pieniążkami. Pieniążki muszą wyzbierać. Następnie Państwo młodzi powinni sobie złożyć życzenia, a później Państwu młodym są składane życzenia. Rozpoczynają rodzice, później dziadkowie, ksiądz (o ile nie złożył podczas mszy), świadkowie i reszta gości. Kwiaty składa się na ręce Panny młodej, prezenty oraz koperty Pana młodego, a od nich powinny odbierać je wyznaczone wcześniej osoby. Jeżeli osobami odbierającymi od Pańswa młodych kwiaty i prezenty są świadkowie, to oni pierwsi składają życzenia. Pamiętajcie, każdy chce złożyć indywidualne życzenia, każdy starał się kupić najładniejsze kwiaty, najlepszy prezent, więc należy podziękować, nie wolno się w tym momencie śpieszyć.

Po życzeniach wszyscy udają się do lokalu, gdzie będzie przyjęcie weselne. Pierwszy samochód jest oczywiście Państwa młodych. W nim też powinien siedzieć starosta z darami na bramy. Należy na bramy również przygotować drobne pieniążki.

Najpierw do lokalu wchodzą goście, następnie Państwo młodzi. Witani oni są chlebem i solą (często w drzwiach lokalu) oraz pytaniem do Panny młodej: "Co wolisz: chleb, sól czy Pana młodego?" Panna młoda powinna odpowiedzieć: "Chleb, sól i Pana młodego, żeby pracował na niego". Powitanie chlebem i solą oznacza powitanie u progu nowego, pomyślnego i dostatniego życia oraz powitanie dzieci, nie jednego, ale obojga, które tak właśnie traktować będą. Następnie młodzi dzielą się chlebem, a na tacy podawane im są dwa kieliszki: jeden z wódką, drugi z wodą. Młodzi losują lub też wybiera Panna młoda. Kto co wylosuje lub wybierze, ten to musi to wypić. Następnie podaje się szampana, gdy go już wszyscy mają, następuje powitanie gości w imieniu Państwa młodych (robi to starosta, osoba prowadząca, zespół lub ktoś z obsługi) i zaprasza do wypicia pierwszego toastu i odśpiewania "Sto lat" dla Pary młodej. Wtedy też goście są proszeni do stołów.

Honorowe miejsca są zarezerwowane dla Młodej pary. Po bokach zasiadają rodzice, następnie świadkowie lub też odwrotnie - świadkowie a następnie rodzice (wszystko zależy od ustaleń). Świadkowa po prawej stronie panny młodej a świadek po lewej stronie pana młodego. W miejscach honorowych powinni także usiąść seniorzy. Przy dalszym rozmieszczaniu gości można się kierować zasadą - im ktoś starszy, tym bliżej Państwa młodych powinien siedzieć. Jeżeli zdecydują się Państwo na rozmieszczenie wizytówek, unikną tym samym zamieszania. Należy przy tym jednak zwrócić uwagę na stosunki panujące w rodzinie, kto kogo lubi, a za kim nie przepada oraz wiek osób. Jeżeli rodziny nie będą podzielone: przy tym stole rodzina Panny młodej, przy tym Pana młodego, to zapeni to lepsze poznanie się rodzin.

Pierwszym posiłkiem jest obiad. Często po obiedzie jest tort weselny, który kroją Państwo młodzi. Najpierw częstują siebie wzajemnie, później gości. My bardziej polecamy czas około godziny 20:00 na tort, natomiast zupełnie odradzamy czas oczepin czy po oczepinach na krojenie i kosztowanie torta.

Następnie jest pora na pierwszy taniec, zaproszona na parkiet zostaje Młoda para. Najczęściej pierwszym tańcem jest walc"Nad pięknym modrym Dunajem".

Po tym tańcu rozpoczyna się zabawa (przykładowe zabawy są w dziale "zabawy weselne i oczepiny"), która może być przeplatana konkursami.

Miłym zwyczajem jest podziękowanie rodzicom oraz gościom (więcej na ten temat w "podziękowania dla rodziców oraz gości").

Około północy czas na oczepiny - przykładowe zabawy są w dziale "zabawy weselne i oczepiny".